Μια βιώσιμη ανάπτυξη που θα αφαιρεί, επιγράφεται το άρθρο του συνεργάτη-αρθρογράφου του mediakit.grΛεωνίδα Πάντου , ο οποίος υποστηρίζει την οριστική απομάκρυνση της χωματερής στην Φυλή από την Δυτική Αθήνα , καθώς και κάθε ρυπογόνας χρήσης που την υποβαθμίζει ακόμη περισσότερο , ενώ θεωρεί επιβεβλημένη την εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου στρατηγικού σχεδιασμού για την περιβαλλοντική αναβάθμιση της συγκεκριμένης περιοχής.
Ακολουθεί το άρθρο
Γράφει ο Λεωνίδας Πάντος – αρθρογράφος mediakit.gr
Αναμφισβήτητα , κορυφαίο ζήτημα καταγράφεται αυτό των απορριμμάτων και η διαχείρισή τους , όταν μάλιστα η υφιστάμενη κατάσταση στον ΧΥΤΑ Φυλής δεν επιτρέπει την περαιτέρω εκμετάλλευση του συγκεκριμένου χώρου , με το ρήγμα που προκλήθηκε , να θέτει ως άμεση προτεραιότητα την εδώ και τώρα λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
Η προβληματική κατάσταση είναι δεδομένη και έχει αποτυπωθεί με τον πλέον ανάγλυφο και ταυτόχρονα τραγικό τρόπο, θα μπορούσε κάλλιστα να υποστηριχτεί , τόσο για την υγεία των Πολιτών της περιοχής , αλλά και ευρύτερα , όσο και για το ίδιο το περιβαλλοντικό ανάγλυφο.
Οι κρίσεις που προέκυψαν περισσότερο προβλέψιμες παρά ξαφνικές ήταν. Οι εύκολα αντιληπτές ενδείξεις αυξάνονταν με γεωμετρική πρόοδο. Η κατάσταση αναπόφευκτα θα οδηγούνταν στο τέλμα.
Οι αρμόδιοι φορείς έχοντας γνώση του προβλήματος, προτίμησαν να αγνοήσουν τα πρόδρομα συμπτώματα και να μην πράξουν έγκαιρα ώστε να αποσοβήσουν την εμφάνιση της κρίσιμης κατάστασης.
Ενώ προεκλογικά η Διοίκηση της Περιφέρειας Αττικής δεσμευόταν για το οριστικό κλείσιμο του ΧΥΤΑ Φυλής, σήμερα 4 χρόνια μετά όχι μόνο δεν έχει αλλάξει κάτι αλλά έχει χειροτερεύσει κιόλας. Από την στιγμή που επιτρέπεται η συνέχιση της λειτουργίας ενός τόσο επιβαρυμένου χώρου απόθεσης απορριμμάτων αλλά και αποφασίζεται η επέκτασή του, είναι πασιφανές πως διαπράττεται ένα “έγκλημα διαρκείας” εις βάρος της Δημόσιας Υγείας και του Περιβάλλοντος.
Αξίζει να τονισθεί ότι το συνολικό πρόβλημα του ΧΥΤΑ Φυλής και της εν γένει διαχείρισης των απορριμμάτων απασχόλησε τα Ευρωπαϊκά Όργανα, αφού η Επιτροπή Αναφορών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου αποφάσισε να αποστείλει κλιμάκιο Ειδικών προκειμένου να ζητήσει από την Περιφέρεια Αττικής στοιχεία του εν λόγω χώρου και τις μελέτες για την περιβαλλοντική επιβάρυνση της περιοχής, μελέτες που κρατά στα χέρια του ο Δήμαρχος του ομώνυμου Δήμου.
Οι ευθύνες της Περιφέρειας Αττικής και ειδικότερα της Περιφερειάρχη, Ρένας Δούρου είναι δεδομένες και έχουν καταγραφεί με τον πλέον απόλυτο τρόπο.
Η ιδεοληπτική, σχεδόν εμμονική στάση της Διοίκησης της Περιφέρειας Αττικής έχει ως αποτέλεσμα τη γιγάντωση του προβλήματος και την επιβάρυνση της υγείας των πολιτών.
Ακολουθώντας τον εύκολο δρόμο , επιλέγεται να συνεχιστεί η κακοποίηση που έχει υποστεί για χρόνια ολόκληρα η Δυτική Αττική, αφού η “αριστερή συνείδηση” και οι ταξικές επιλογές της “πρώτης φοράς Αριστεράς” και σε επίπεδο Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης στην Αττική , βρίσκονται σε διαρκή ύπνωση.
Το “περιβαλλοντικό έγκλημα” συνεχίζεται με συνέπειες που βαραίνουν την υγεία των κατοίκων , και όπως κάθε έγκλημα, έτσι και αυτό έχει ηθικούς και φυσικούς αυτουργούς.
Οι Πολίτες , και κυρίως εκείνοι που βιώνουν καθημερινά την κακοποίηση της ζωής τους , τους γνωρίζουν.
Χρέος τους , να αποτινάξουν εκείνους που τους πούλησαν τα “προεκλογικά καθρεφτάκια” και να τους στείλουν στα σπίτια τους , ενώ η απαίτηση για το οριστικό κλείσιμο της χωματερής και η αδιαπραγμάτευτη θέση για την απόσυρση κάθε σκέψης των Κυβερνώντων για παρόμοια χρήση εντός των ορίων του Δυτικού χωροταξικού πλαισίου , πρέπει να βρίσκεται στην κορυφή της πολιτικής ατζέντας.
Καμιά νέα χωματερή , κανένας χώρος με οποιαδήποτε μορφή, είτε ως ΧΥΤΑ , ΧΥΤΥ ή ΧΥΤΕΑ , πρέπει να θεωρούνται απαγορευτικά για τις δυτικές συνοικίες της Αθήνας , αφού η φέρουσα αντοχή της ευρύτερης περιοχής έχει εξαντληθεί από χρόνια.
Με δεδομένο ότι η Δυτική Αττική έχει μετατραπεί ως ο χώρος απόθεσης των απορριμμάτων της Αττικής , αποκτώντας διαχρονικά τον αρνητικό χαρακτηρισμό “σκουπιδότοπος” της Αττικής, έφθασε η ώρα αυτό να αλλάξει, στην βάση μιας ολοκληρωμένης στρατηγικής της βιώσιμης ανάπτυξης , που θα απελευθερώνει τον Δυτικό τομέα της Αθήνας από τέτοιες ή άλλες παρόμοιες οχλούσες και ρυπογόνες χρήσης .
Μια βιώσιμη ανάπτυξη που θα αφαιρεί τους όρους και τους συντελεστές που υποβαθμίζουν περαιτέρω την περιοχή , ενώ ταυτόχρονα θα ενισχύει τις προϋποθέσεις για μια περιβαλλοντικά αναβαθμισμένη Δυτική Αθήνα.
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to improve browsing experience and to show personalized ads. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Λειτουργικά
Πάντα ενεργό
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απολύτως απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της δυνατότητας χρήσης συγκεκριμένης υπηρεσίας που ζητείται ρητά από τον συνδρομητή ή τον χρήστη ή με αποκλειστικό σκοπό τη μετάδοση επικοινωνίας μέσω δικτύου ηλεκτρονικών επικοινωνιών.
Προτιμήσεις
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση είναι απαραίτητη για τον νόμιμο σκοπό της αποθήκευσης προτιμήσεων που δεν ζητούνται από τον συνδρομητή ή τον χρήστη.
Στατιστικά
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς.Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανώνυμους στατιστικούς σκοπούς. Χωρίς κλήτευση, η εθελοντική συμμόρφωση εκ μέρους του Παρόχου Υπηρεσιών Διαδικτύου ή πρόσθετες καταγραφές από τρίτο μέρος, οι πληροφορίες που αποθηκεύονται ή ανακτώνται για το σκοπό αυτό από μόνες τους δεν μπορούν συνήθως να χρησιμοποιηθούν για την αναγνώρισή σας.
Εμπορικής Προώθησης
Η τεχνική αποθήκευση ή πρόσβαση απαιτείται για τη δημιουργία προφίλ χρηστών για την αποστολή διαφημίσεων ή για την καταγραφή του χρήστη σε έναν ιστότοπο ή σε διάφορους ιστότοπους για παρόμοιους σκοπούς εμπορικής προώθησης.